— 02

Ekologia w sztuce

Niesamowite dzieła
z recyklingu

Ekologia w sztuce to temat, który inspiruje twórców do eksplorowania relacji między człowiekiem a środowiskiem. Artystki i Artyści prezentujący swoje dzieła w tej sekcji podejmują wyzwanie tworzenia z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, redefiniując znaczenie odpadów jako zasobów.

Sztuka ekologiczna

troska o środowisko

Dzieła ukazują potencjał odpadów jako materiału artystycznego, nadając im nowe znaczenie. Instalacje i obrazy w tej sekcji poruszają kwestie klimatyczne, zwracając uwagę na konieczność ochrony przyrody.

Sztuka ekologiczna to dziedzina, która ukazuje nowe możliwości wykorzystania natury i technologii w tworzeniu sztuki. Twórcy skupiają się na problemach środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie i zmiany klimatyczne, oferując wizualne narracje, które inspirują do działań na rzecz ochrony planety.

Magdalena Tryba
ur. w 2000 r. w Tarnowie

Studentka na Wydziale Intermediów ASP Krakowie oraz Laboratoriów Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej praktyce artystycznej skupia się na pracy z materiałami i obiektami znalezionymi pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego. Interesuje ją fenomen zbieractwa jako szczególny rodzaj performansu, jak i dalsza praca z materiałami zgromadzonymi w trakcie tej praktyki.

Ryszard Paradowski
Urodzony w 1995 roku.

Rzeźbiarz. Absolwent Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Karola Badyny. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Współpracuję z Barbarą Wojewodą i Magdaleną Trybą w ramach utworzonego przez nas w 2022 roku kolektywu Brut.

W mojej praktyce artystycznej istotną rolę odgrywa poezja postrzegana nie jako sztuka słowa, lecz funkcja rozumienia i podstawowe narzędzie poznawcze. Na pierwszym planie stawiam proces oparty na aktualizacji osobistych uwarunkowań inspirujących mnie do działań na polu artystycznym i odkrywaniu rządzących nimi uniwersalnych praw. W moich rozważaniach kluczową rolę odgrywa ciało (soma) poddane deformacji, dekonstrukcji, defragmentacji i stanowiące pole znaczeń, a także szczególny nośnik treści. Traktuję ciało przede wszystkim jako byt intencjonalny, dynamiczny i zmienny (hybrydalny!), „tworzący świat i przezeń tworzony (Jean Francois Lyotard)” czy jak to określał Maurice Merleau-Ponty „żyjące tworzywo cielesne”. Najchętniej pracuję w glinie, jako materiale czułym i pozwalającym na pełną swobodę oraz nieograniczone możliwości kreacji. W swoich pracach wykorzystuję elementy pochodzenia organicznego. Tworzę rzeźby i obiekty somatyczne.

Współpracuję z Barbarą Wojewodą i Magdaleną Trybą w ramach utworzonego przez nas w 2022 roku kolektywu Brut.

Studia:
2018 –2023 – Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

2015–2020 – Instytut Historii Sztuki, Wydział Historii, Uniwersytet Jagielloński

Nagrody i wyróżnienia:
2024
– Wyróżnienie w konkursie Dyplom Roku Kraków 2024

2023
– Wyróżnienie w konkursie ArtNoble dla najlepszego dyplomu z publicznych uczelni artystycznych

2022
– I nagroda w konkursie wydziałowym „Osobowość”

2021
– I nagroda w konkursie wydziałowym „Rysunek Semestru” Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Sympozja:
2021
– udział w III Międzynarodowym Sympozjum Rzeźby w Kamieniu „Geometria Kamienia”, Złota Góra

Wystawy zbiorowe:
2024
– Grafted to the Bone/ Do szpiku wszczepiony, wystawa w ramach Miesiąca Fotografii, Skład Solny CSW Wiewiórka, Kraków

2023
-”Rzeźba”, wystawa w ramach festiwalu „Sztuka do rzeczy”, Galeria Dystans, Kraków

– „Leżę i czekam aż sobie przypomnisz”, Galeria ASAP, Akademia Sztuk Pięknych, Kraków

2022
– „Wszystko czego już nie ma albo za chwilę nie będzie”, wystawa w ramach Open Eyes Art Festival, Kraków

– „Skala dziwności”, Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Tatrzańskie, Zakopane

– „U_lotne3” – wystawa studentów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, Czeladź

2021
– Wystawa pokonkursowa „Rysunek Semestru 2021”, Galeria „R”, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

– „Spotkania II” – wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi oraz studentów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Galeria ASP ul. Piotrkowska 68, Łódź

2020
– „Spotkania I” – wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi oraz studentów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Galeria „Akademia w Bronowicach”, Kraków

Webinary

Nowe perspektywy na tworzenie sztuki ekologicznej

Zapraszamy na cykl webinarów poświęconych sztuce zrównoważonego rozwoju. Porozmawiamy o roli recyklingu w twórczości i wyzwaniach współczesnego świata. Obejrzyj materiały wideo, które przybliżą Ci ideę ekologii w sztuce.